3 najczęstsze błędy przy wdrażaniu systemu ERP

Oraz rady, jak można ich uniknąć

Odpowiednio dobrany, wdrożony i używany system ERP znacząco poprawia funkcjonowanie firmy. Pomaga lepiej zarządzać nie tylko pracą różnych działów - od magazynu po marketing, ale i pozyskiwanymi danymi, które można wykorzystywać do skuteczniejszej sprzedaży.

System ERP wprowadzony do firmy odciąża pracowników od wykonywania mechanicznych, powtarzalnych zadań, pozwalając skupić się na rozwoju firmy, pozyskiwaniu nowych klientów i lepszym, szybszym świadczeniu usług.

Jednak implementacja oprogramowania to złożony proces, wymagający nie tylko zaangażowania zespołu wprowadzającego ERP do firmy i osób zarządzających, ale i wszystkich pracowników. Dlatego wdrażając system ERP można popełnić kilka błędów, które utrudniają pełne korzystanie z jego zalet. Jakie są najczęstsze z nich?


Brak planu i trzymanie się dawnych nawyków

Decyzja o wdrożeniu systemu ERP zazwyczaj nie zostaje podjęta w 10 minut. Wymaga głębszego przemyślenia, przeanalizowania potrzeb, słabych i silnych punktów firmy oraz opracowania planu rozwoju na najbliższy czas. Bardzo ważne jest zaangażowanie w ten proces nie tylko kadry kierowniczej, ale też szeregowych pracowników, którzy najlepiej wiedzą, z jakimi wyzwaniami zmagają się na co dzień. Istotna jest także umiejętność spojrzenia na swoją firmę “świeżym okiem” - w oderwaniu od nawyków, z uwzględnieniem priorytetów.

Wiele przedsiębiorstw chcąc przyspieszyć proces wdrażania i zaoszczędzić czas, może zapomnieć o tym kroku. Dlatego “śpiesz się powoli”- a zanim zdecydujesz się na wdrożenie ERP, spójrz krytycznym okiem na swój biznes.


Personalizacja - na siłę

System ERP Odoo jesteśmy w stanie dopasować idealnie do potrzeb Twojej firmy, poprzez wdrożenie w niej wyłącznie wybranych modułów. Jeśli wśród wszystkich dostępnych nie będzie takiego, który jest Ci potrzebny, możemy go dla Ciebie stworzyć. 

Czasem jednak warto uważnie przyjrzeć się temu, co już funkcjonuje w ofercie i zastanowić się, czy nie da się tego dostosować do wewnętrznych struktur i potrzeb. Przyjęcie standardowych rozwiązań zmniejsza ryzyko błędu oraz przyspiesza cały proces wdrażania. Warto więc wypracować kompromis pomiędzy dostosowywaniem oprogramowania do potrzeb firmy, a dopasowywaniem procesów w przedsiębiorstwie do oprogramowania.


Brak komunikacji

W procesie wdrażania systemu ERP, na każdym jego etapie, najważniejsza jest komunikacja. Zawsze mogą pojawić się nieplanowane problemy, które warto na bieżąco zgłaszać. Dobrze również na bieżąco rozmawiać o wszelkich wątpliwościach czy zmianach, by - w razie potrzeby - dostosowywać do nich wdrażane oprogramowanie.

Istotne jest także przeszkolenie wszystkich pracowników z tego, jak funkcjonuje nowy system - od razu, by czuli się zaangażowani w zmianę i byli w stanie zaimplementować ją jak najszybciej. Każda osoba będąca częścią firmy powinna zdawać sobie sprawę z tego, jakie korzyści przyniesie wdrożenie systemu ERP i jak zmieni zakres codziennych obowiązków.