4 powody, dla których warto regularnie aktualizować swój system ERP

Na początku wdrożenia systemu ERP, wszyscy pracownicy firmy są zazwyczaj są bardzo zaangażowani w zmiany i zmotywowani do szybkiego nauczenia się programu. Często jednak po pełnym uruchomieniu, entuzjazm opada. Wiele osób oczekuje, że od teraz system ERP będzie działać cicho w tle, bez żadnych zmian czy problemów.

W ten sposób można jednak nie wykorzystywać pełnego potencjału systemu ERP. Wymaga on wprowadzania regularnych aktualizacji oraz bieżącego dostosowywania do zmieniających się potrzeb firmy i rozwijającego się biznesu, aby móc w pełni wydajnie służyć twojej firmie. 


Dlaczego warto regularnie aktualizować system ERP?


Firma gotowa na nieplanowane wydarzenia

Wybuch pandemii, wprowadzenie RODO, kryzys gospodarczy - takie sytuacje przypominają nam, że żadna firma nie istnieje w próżni, a na nasz biznes i jego wzrost ma wpływ wiele czynników, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć - prawnych, politycznych czy społecznych. Jedyne co nam zostaje to się do nich dostosować - i wyciągnąć z nich co dla nas najlepsze. 

Zaniedbując aktualizacje systemu ERP, w przypadku zaistnienia nieprzewidzianej sytuacji może się okazać, że oprogramowanie nie spełnia nowych wymagań. W rezultacie, dział IT musi w krótkim czasie zainstalować kilka aktualizacji, sprawdzić poprawki techniczne i przeprowadzić odpowiednie testy. Regularne aktualizacje pomogą Ci szybko zareagować w razie nieplanowanej sytuacji.


Jesteś na bieżąco z postępem technologicznym

Dostawcy ERP stale rozwijają swoje oprogramowanie, eliminując błędy i dodając nowe funkcje. Każda zaktualizowana wersja to lepsza optymalizacja procesów biznesowych w Twojej firmie. 

Dzięki aktualizacjom, pozostaniesz kluczowym graczem wśród konkurencji. Większość dostawców ERP wprowadza nowe funkcje, które pomagają dostosowywać działalność do zmieniających się warunków rynku. 


Zespół zawsze na bieżąco

W trakcie wdrażania pierwszej wersji systemu ERP, Twoi pracownicy nabywają dogłębną wiedzę na temat jego funkcjonowania. Regularne aktualizacje zapobiegają utracie wiedzy. Wprowadzane zmiany wymagają edukowania się aby móc realizować procesy biznesowe. Dlatego pozytywnie wpływają na kompetencje i swobodę poruszania się po systemie.


Trudniej włamać się do systemu

Nieaktualne wersje oprogramowania zawsze niosą ze sobą podstawowe ryzyko ataków ze strony osób trzecich. Im dłużej znana jest luka w zabezpieczeniach, tym większe ryzyko ataku.

Ataki, które mają miejsce za pośrednictwem systemu operacyjnego, mogą spowodować ogromne szkody w systemie ERP, który przechowuje ważne dane biznesowe i stanowi podstawę techniczną dla wielu procesów biznesowych.

Dlatego warto regularnie i na bieżąco wprowadzać aktualizacje do systemu.


Istnieje wiele przyczyn nieregularnych aktualizacji ERP: przeciążenia pracownicy, inne priorytety, przejściowe trudności biznesowe.Ale chowanie głowy w piasek i całkowite zaniedbywanie aktualizacji ERP też nie jest rozwiązaniem. Bądź proaktywny i weź pod uwagę powyższe punkty, ponieważ nowoczesny, dobrze utrzymany system ERP ma wiele zalet.