Automatyzacja w Odoo

a oszczędności w czasie recesji

Wielu ekonomistów twierdzi, że przed nami kilka trudnych lat. Jeśli chcemy dobrze się do nich przygotować, musimy podjąć kroki pozwalające zwiększyć oszczędności. Doskonałym sposobem, który to umożliwi jest automatyzacja procesów oraz zmniejszenie ilości zużywanych surowców - na przykład papieru. Zobacz, jak Odoo pomoże Ci to osiągnąć.


Oprogramowanie do zarządzania dokumentami 

Digitalizacja dokumentów oraz odejście od wykorzystania papieru to jeden z pierwszych znaczących kosztów, jakie może uciąć większość firm. Zakup papieru, drukarek, tuszy, serwis urządzeń czy czas, jaki pracownicy spędzają na drukowaniu, noszeniu dokumentów to dużo pieniędzy. Obcięcie tego pozwoli Ci na zauważalne oszczędności. 

W Odoo możesz archiwizować dokumenty i uzyskiwać do nich dostęp kilkoma kliknięciami. Możesz wprowadzać w nich zmiany, składać e-podpisy czy przesyłać do osób, których uwagi wymagają. 


Elektroniczne fakturowanie pozwala na szybki i prosty dostęp do faktur, umożliwia ich podpisywanie czy pozwala zautomatyzować wysyłanie przypomnień podwykonawcom. Nie musisz drukować i skanować dokumentów, ani konwertować niewygodnych formatów - Odoo zrobi to za Ciebie, bez konieczności tworzenia zbędnej papierologii. 


Odoo umożliwia także składanie cyfrowych podpisów, które są uwierzytelnione, jednym kliknięciem - w e-mailu, fakturze czy innym dokumencie tekstowym. 


Oprogramowanie do pracy zdalnej 

Ze względu na spowolnienie gospodarcze, wiele firm choć częściowo przeniosło się na pracę zdalną. Odoo pozwala monitorować produktywność, mimo utrzymywania dystansu. Więcej o tym, jak Odoo wspiera pracę zdalną, możesz przeczytać tutaj


Wirtualna rekrutacja i onboarding

Automatyzacja i digitalizacja procesu rekrutacji i onboardingu pomaga osiągnąć oszczędności oraz zmniejszyć roboczogodziny HR. 

Rekrutacja online pozwala na szybki przepływ informacji oraz wysyłanie zgłoszeń w różnych formach - CV, wideo czy portfolio. Prowadząc wirtualne rozmowy rekrutacyjne, możesz zatrudniać pracowników z całego świata oraz nawzajem wspierać się zarówno przy rekrutacji, jak i onboardingu.