Wersje mobilne sklepów - 3 najczęstsze błędy

Jak wspominaliśmy, coraz większa grupa klientów przegląda sklepy internetowe i dokonuje zakupów, korzystając z urządzeń mobilnych. Dobrze zaprojektowane witryny mogą generować spory ruch i przyciągać nowych konsumentów. Twoim obowiązkiem, jako właściciela sklepu, jest sprawienie, by zakupy w sklepie, także te dokonywane z urządzenia mobilnego, były jak najszybsze i jak najwygodniejsze.

Choć strony responsywne są w dzisiejszych czasach standardem, często pojawiają się na nich błędy, które uniemożliwiają wygodne przeglądanie sklepu z urządzenia mobilnego. Z jakimi spotykamy się najczęściej?


Pomyłki - kierowanie do nieoptymalnej strony

Zanim przejdziemy do opisu typowego błędu, z jakim często mamy do czynienia, chcemy pokrótce opisać dwa główne typy mobilnych wersji stron internetowych:

  • RWD - Responsive Web Design - najczęściej stosowana wersja mobilna witryny. To taka strona internetowa, która dostosowuje się do urządzenia, na którym jest wyświetlana,

  • ADW - Adaptive Web Design - to rzadziej stosowana adaptacyjna wersja strony. Jest pisana specjalnie z myślą o konkretnym urządzeniu, które jest rozpoznawane przy otwieraniu witryny.

W dzisiejszych czasach standardem jest korzystanie z RWD. Jest to typ wersji mobilnej najwygodniejszy, pozostawiający najmniej miejsca na błąd.

Nierzadko zdarzają się sytuacje, gdy e-mail lub SMS wysłany przez markę zawiera odnośnik do strony internetowej, nieprzystosowanej do wyświetlania na urządzeniu mobilnym. Jeśli klient kliknie w tak przesłany przez Ciebie link, musi trafić na prostą i czytelną wersję Twojego sklepu. Czas, w którym ją ocenia to zazwyczaj kilka sekund. Jeśli uzna, że witryna jest wadliwa, lub link będzie błędny - klient na pewno nie wróci do Twojego sklepu. Dlatego zanim wyślesz kolejny Newsletter - sprawdź, czy umieszczone przez Ciebie odnośniki działają i kierują do odpowiedniej wersji strony.


Brak logo w wersji mobilnej

Tworząc wersję mobilną strony internetowej, nie możesz zapomnieć o jednej z najważniejszych rzeczy - zoptymalizowaniu logo. To istotny element Twojej identyfikacji wizualnej, dzięki któremu jesteś od razu rozpoznawalny.

Pamiętaj, by przed uruchomieniem sklepu sprawdzić, czy Twoje logo w wersji mobilnej wyświetla się poprawnie, ma dobrą jakość i jest odpowiednio skadrowane.


Zagracanie przestrzeni

Miejsce na wyświetlenie Twojej witryny na urządzeniach mobilnych jest bardzo ograniczone. Umieszczanie na wersji mobilnej zbędnych widgetów, toplayerów czy reklam może utrudnić lub wręcz uniemożliwić klientowi zrobienie zakupów. Zanim uruchomisz sklep, zastanów się jak optymalnie wykorzystać te narzędzia w mobilnej wersji Twojego sklepu i czy nie lepiej byłoby z nich zrezygnować. 


Porada od nas - zanim uruchomisz swój sklep - przeprowadź test, robiony z punktu widzenia klienta. Nie wykonuj go wyłącznie dla wersji klasycznej, ale także dla mobilnej. Dzięki temu zyskasz pewność, że doświadczenie zakupowe Twoich konsumentów jest maksymalnie przyjemne.